Укренерго показало своє справжнє обличчя

Укренерго показало своє справжнє обличчя

Останні роки ДП НЕК «Укренерго» позиціонує себе як сучасну компанію, що діє прозоро та згідно з офіційно встановленими процедурами публічних закупівель обладнання.  На справді ж ситуація виглядає зовсім не так ідеально.

Наглядним прикладом є торги, що пройшли за останнім тендером ДП НЕК «Укренерго» на автотрансформатори 400кВ по підстанції Мукачево (ідентифікатор закупівлі: UA-2019-04-26-001668-a), що за різними причинами було неодноразово відмінено та перенесено на інші дати.

Компанії, що брали участь у торгах були здебільшого компаніями-посередниками або іноземними виробниками. Єдиною компанією, що самостійно приймала участь без посередників, було українське підприємство ПрАТ «Запоріжтрансформатор».

Втім, ПрАТ «Запоріжтрансформатор» було дискваліфіковано за надуманими підставами, нібито ненадання підтвердження досвіду постачання аналогічної продукції. При цьому конкуренти, зокрема компанія S.C. «ABS 2000» S.R.L. із Румунії в якості референції надала підтвердження досвіду постачання трансформаторів струму. Як усім відомо, ототожнювати трансформатори струму з трансформаторами з рідким діелектриком не можна, оскільки вони є технічно різним обладнанням та використовуються за різним призначенням.  Таким чином, як наголошують у ПрАТ «Запоріжтрансформатор», НЕК «Укренерго» підриває систему Прозорро, що було впроваджено саме з метою чесної конкуренції та прозорого відбору учасників торгів.

Результатом є те, що 05.08.2019р.  до участі в аукціоні було в свою чергу допущено лише дві компанії, а саме Товариство з обмеженою відповідальністю «НМУ «Електропівденмонтаж» та S.C. «ABS 2000» S.R.L. Якщо проаналізувати дискваліфікацію українського виробника глибше, можна запідозрити намагання заінтересованих осіб протягнути невідомих або сумнівних виробників, наприклад, та сама компанія S.C. «ABS 2000» S.R.L. має статутний капітал 524,00 євро та середню кількість працівників аж цілих три людини, що за класифікацією державної фіскальної служби України є неприйнятним до суб’єктів господарювання та класифікується як неблагонадійна компанія.  ПрАТ «Запоріжтрансформатор» неодноразово звертало увагу на цей факт як органів державної влади, так і державних підприємств.

Також, не зрозуміла позиція Укренерго щодо цінового фактора та цінової пропозиції учасників торгів. Як відомо, останніми роками в державних органах та підприємствах точилась дискусія стосовно того, що вітчизняні виробники, в тому числі і Запоріжтрансформатор, не в змозі пропонувати якісне обладнання та конкурувати за ціною з імпортними аналогами. Втім неодноразово українське підприємство виходило з найнижчими пропозиціями та отримувало переконливі перемоги, в тому числі й за тендерами, що проводилися Укренерго .

Нажаль, цього разу заінтересовані особи знову використали міф про дорожнечу вітчизняної продукції на свою користь. Фактично тендера на автотрансформатори для підстанції Мукачево й не відбулося.  На торгах, що відбувалися 5.08.2019 не було жодного зниження цін від початкових, що  в свою чергу може свідчити про наявність зговору. Так учасник з трансформаторами Hyuindai із Болгарії запропонував ціну в 137,6 млн грн. В той же час, ПрАТ «Запоріжтрансформатор» подало тендерну пропозицію, що було завантажено до системи Прозоро, на 107,8 млн. грн. Таким чином, ДП НЕК «Укренерго» після укладення договору витратить коштів більше та тим самим нанесе збитків державі що найменше  на 1 млн. євро.

Незважаючи на звернення до антимонопольного комітету України щодо факту недопущення до аукціону ПрАТ «Запоріжтрансформатор», та подання скарги на протокольне рішення №273/19-КС від 05.07.2019р. з тих підстав, що  рішення замовника не відповідає положенням ч. 5 ст. 28 Закону України «Про публічні закупівлі», Антимонопольний комітет України фактично проігнорував звернення, розглянувши скаргу за 10 хвилин та ставши на бік Укренерго.

Питання, як таке трапилось й кому це вигідно залишається без відповіді.

Зрозуміло головне, державні установи не зацікавлені у підтриманні національних виробників та продовжують керуватися власними інтересами. Прикриваючись «чесним та прозорим» підходом до проведення тендерів за такими показниками як ціна та якість, насправді ігноруються обидва.

Можна й надалі спекулювати обговорюванням питання, чи спроможні українські підприємства відповідати світовим вимогам якості та оптимального ціноутворення, але факт залишається фактом. Це не є основним показником успішності на аукціоні.

Такі дії підриваюсь не лише українську енергетику та дискримінують єдине вітчизняне підприємство –виробника трансформаторної продукції, а й знецінюють довіру робітників у майбутню долю українських виробників та провокують подальший відтік робочої сили на інші європейські підприємства в пошуках кращої долі.

Нагадаємо, що виконуючим обов’язків голови правління НЕК Укренерго є Всеволод Ковальчук. Як керівника, його було проінформовано щодо ситуації з тендером Мукачево та формальним підходом до торгів, що ставить під сумнів дієздатність системи Прозорро.  Втім ніяких дій не відбулося.

13.08.2019

Подпишитесь на рассылку новостей